انواع میخ پرچ

میخ پرچ ها انواع مختلفی دارند. این دسته بندی براساس شکل میخ پرچ انجام می شود.میخ پرچ باید متناسب با نوع قطعه کار،ضخامت آن و طول پرچ انتخاب شود.

پرچ دائم یا پرچ توپر:

میخ پرچ دائم برای ساخت انواع پل و هواپیما که استحکام بالا نیاز است کاربرد دارد.سر این نوع میخ پرچ گرد است و بدنه آن یک استوانه فلزی توپر است و برای ایجاد اتصال باید با چکش و یا ابزار پرچ کن باز شود تا اتصال انجام شود.برای کار با این نوع از میخ پرچ باید به دو سمت قطعه پرچ دسترسی داشت.

پرچ نیمه لوله ای یا نیمه پر:

این نوع میخ پرچ دارای سر گرد با یک سوراخ در وسط آن می باشد.در واقع یک استوانه که از داخل خالی است.

پرچ کور یا توخالی:

پرچ کور سرعت نصب بالایی دارد و برای کار با آن نیازی به دسترسی به دو طرف قطعه کار نیست و در واقع در مواردی که دسترسی فقط از یک طرف امکانپذیر است کاربرد دارد.اما این نوع پرچ مقاومت کمی در برابر خوردگی دارد و برای اتصالات حساس کاربردی نمی باشد.تحمل بار در این مدل میخ پرچ از مدل نیمه لوله ای کم تر است.

میخ پرچ آلومینیومی یا ضد زنگ:

این نوع از میخ پرچ هم در داخل بدنه و هم در بدنه خارجی از جنس آلومینیوم می باشد و برای محیط های مرطوب بسیار کاربردی می باشد.

پرچ شانه دار:

این نوع میخ پرچ از فولاد،فولاد ضد زنگ،آلومینیوم،برنج یا مس ساخته می شود.این نوع پرچ از یک طرف دارای یک کلاهک به شکل مسطح،بیضی،دکمه ای یا شمشیری است و از طرف دیگر یک شانه ای توپر دارد که در برخی مدل ها دارای یک زبانه کوچک و یا سوراخ می باشد.سرعت کار با این نوع میخ پرچ بالا است و در عین اینکه اتصال محکم ایجاد می کند قطعه می تواند چرخش لازم را داشته باشد.این نوع میخ پرچ قدرت مونتاژ بالایی دارد و یک اتصال با قدرت بالا و دائمی ایجاد می کند و می تواند یک جایگزین مناسب برای اتصال دهنده هایی باشد که به صورت رزوه دار می باشند.

میخ پرچ افشان:

از این نوع میخ پرچ برای قطعات نرم استفاده می شود که می تواند فشار را در سطح پخش کند و به قطعه کار آسیب نرساند،به همین دلیل این نوع میخ برای اتصال موادی نرم مانند فوم کاربرد دارد.

میخ پرچ ضربه ای یا چکشی:

 این نوع از میخ پرچ در اتصالات ورق های فلزی،پروفیل ها،کشتی سازی،اسکلت های فلزی و… کاربرد دارد و تا قطر 36 میلی متر استفاده می شوند.این نوع از میخ پرچ ها به دو شیوه سرد و گرم استفاده می شوند.قطر تا 10 میلی متر به شیوه سرد و 10 تا 36 میلی متر به شیوه گرم کاربرد دارند.سری های این نوع میخ پرچ می توانند شکل های متفاوتی داشته باشند.

میخ پرچ میخی:

از این نوع میخ برای ورق های فلزی در بدنه اتومبیل و وسایل آشپزخانه استفاده می شود.این نوع میخ پرچ دارای یک استوانه تو خالی است.

پرچ لوله ای:

این نوع میخ پرچ برای قطعات فلزی سبک و یا چرم،مواد مصنوعی،مقوا و… کاربرد دارد و برای آب بندی مناسب نیستند.پرچ های لوله ای دارای بدنه به شکل لوله ای از جنس برنج،مس،آلومینیوم و یا فولاد نرم می باشد.

پرچ قارچی:

برای اتصال ورق های نازک،که نیاز داریم از یک طرف کاملا صاف باشد هیچ ناهمواری ای نداشته باشد،از پرچ های قارچی استفاده کنید.

نوعی از میخ پرچ ها نیز هستند که در صنایع و موارد خاص کاربرد دارد،پرچ پوپ،پرچ پین دار،پرچ ترقه ای یا انفجاری،پرچ شوبرت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست